Rozhovor s chovateli
Rozhovor s chovateli skinny morčat
Petra Jochmanová a Peter Gramantik mají chovatelskou stanici Black Beauty v Brně
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Petere, mohl byste nám vysvětlit pojem skinny morče?
Skinny morče je klasické morče, které ovšem nemá chlupy. Abych byl přesný, tak má jenom takový „drn“ na čumáčku a pak něco málo na pacičkách. Skinníci byli vyšlechtěni v Kanadě pro potřeby kosmetického průmyslu, naštěstí se jich pak ujali chovatelé a dnes jsou to oblíbení mazlíci rozšíření po celém světě. Pro zajímavost existuje ještě jiný druh bezsrstého morčete, baldwin – ten se však rodí osrstěný a cca do dvou měsíců mu veškeré chlupy vypadají. Na rozdíl od skinníků nemají baldwini žádné osrstění.
V čem je skinny morče jiné než běžné morče?
Nemá srst. :) Krom toho má o něco rychlejší metabolizmus, takže trochu víc papá a taky vylučuje, ale ten rozdíl není nijak zásadní. No a jelikož nemá srst, tak je o dost citlivější na průvan.
Je skinny morče vhodné pro alergiky?
Peter: Ano a ne. Oblíbené tvrzení, že morče je ideální mazlíček pro alergiky, je spíše taková legenda. Pravdou je, že je vhodné pro lidi trpící alergií na srst. Ostatních alergenů, jako je seno, prach, šupinky kůže apod., se ale se skinníkem nezbavíte.
Petra: Pokud máte alergii a chcete skinníka zkusit, ideální je si to vyzkoušet „nanečisto“ třeba návštěvou chovatele, případně výstavy zaměřené pouze na skinny morčata, kde tyto mazlíčky uvidíte naživo. Určitě se najde i chovatel, který vám ho půjčí do ruky. A uvidíte.
Jak jste se s Petrou dostali k tomu, že chováte skinny morčata?
Peter: Já jsem v tom nevinně! :)
Petra: Skinníky jsem objevila já a jelikož se mi hodně zalíbili, tak jsem navrhla, abychom si jednoho pořídili. Peter o tom ze začátku nechtěl ani slyšet, ale nakonec jsem ho přemluvila. Asi 3 sekundy potom, co uviděl naživo našeho prvního skinny morčáka, se do něj naprosto zbláznil. Časem jsme zjistili, že se pořádaji i výstavy, tak jsme to zkusili a náš „Řehoř“, vlastním jménem Casper Berenetto, začal vyhrávat – měli jsme obrovské štěstí s výběrem. A když nám ostatní chovatelé tvrdili, že by byla škoda, aby neměl potomstvo, tak jsme se rozhodli založit chovatelskou stanici.
Jak by měl člověk pečovat o skinny morče? Na co by správný chovatel neměl zapomínat?
Peter: Skinníci vyžadují „běžnou“ morčecí péči, tzn. mít neustále k dispozici seno, čerstvou vodu a pravidelný přísun zeleniny. Samozřejmostí je zastřihávání drápků. Navíc skinníci nesmí být vystaveni průvanu a nízké teploty jim taky nedělají dobře. Čas od času je vhodné skinníka umýt speciálním šamponem, který odstraní vrstvu staré kůže, takže morčák pak bude vypadat krásně zdravě.
Petra: V podstatě je to takový morčecí peeling. Vhodné je morčáka taky namazat nějakým krémem, který pokožku zvlhčí. Někteří chovatelé své morčáky mažou panenským olivovým olejem (samozřejmě velice jemně), takže kůžička je pak lesklá, nám se to ale moc neosvědčilo a radši používáme nemastný hydratační krém.
Měl byste nějaký tip na to, jak vycvičit skinny morče, aby dělalo to, co chovatel chce? Můžeme vůbec skinny morče něčemu naučit?
Ne. Morče není pejsek a nikdy nebude panáčkovat. Někde jsem četl, že se dají morčata vycvičit na používání jednoho místa jako „záchodku“, ale to si taky nemyslím. Morče si na vás spíš zvykne, takže když si s ním často hrajete, nebojí se vás a třeba na vás bez problémů usne. Jediné, co jsme naše morčáky „naučili“, je to, že když ho máte na sobě, tak počká s „bobíkama“, až než ho dáte zpátky domů, ale to jde spíš s věkem.
Mají vaše skinny morčata nějaké oblíbené jídlo?
Jsou to černé díry na seno a zeleninu. :) Ale takové to „top“ je pro ně asi mrkev a salátová okurka. A vlastně i paprika (bílá, červená, žlutá), červená řepa, jablka, salát (obyčejný i ledový), čínské zelí, kedlubna... prostě všechno. :)
Kolik skinny morčat právě máte a kolik času jim denně věnujete?
Momentálně máme celkem 7 morčat. Jsme velmi malá chovatelská stanice a je to dáno našimi podmínkami (chov máme v bytě) a také tím, že máme ke všem našim morčákům velice blízký vztah. Tím nechci říct, že chovatelé, kteří mají někdy i stovku morčat, jsou špatní! Všechno záleží pouze na daném chovateli. Z těch sedmi jsou tři genové skinny – to jsou normální chlupáči, kteří nesou skinny gen, takže když se s takovým „geňákem“ zkříží skinny morče, máme 50% pravděpodobnost, že miminka budou skinny a 50%, že to budou zase geňáci.
Pak máme Řehoře (náš úplně první skinník, Grandšamión ČR), Izzie (první holčička) a jejich dcerku Angie (Šampión ČR). No a nesmím zapomenout na naše sluníčko Nelu, která právě čeká miminka.
Nutné denní povinnosti (příprava zeleniny, výměna vody) človek stihne za půl hodiny. Jednou za několik dnů je potřeba vyměnit podestýlku (vyčištění boxů, případně dezinfekce), což u sedmi morčat zabere zhruba hodinu. No a jednou za pár týdnů morčátka koupeme, stříháme jim drápky a mažeme krémem, což může zabrat cca 2 hodiny. To všechno je nutnost.
Pak jim ale samozřejmě věnujeme docela podstatnou část našeho volného času, kdy si s morčákama hrajeme, spravujeme agendu kolem nich (stránky, facebook), nebo je jenom pozorujeme – věřte mi, že je to lepší než televize.
Je drahé chovat skinny morče? Kolik peněz měsíčně za jedno zvíře jeho majitel přibližně zaplatí?
Chov skinny morčat rozhodně není výdělečná činnost, jak si bohužel dost lidí myslí, takže zakládají chovatelské stanice bez předchozích zkušeností a s morčákama to pak často dopadá špatně. :( Přesně Vám to nespočítám, protože to radši ani nechci vědět. :) Ale jsou tam nějaké prvotní náklady na vybavení (bydlení, napáječky, nůžky na drápky) a pak každodenní režie (seno, zelenina). Do toho připočítejte platby za návštěvu u veterináře, „kosmetiku“ (šampón, krém), nějaké hračky, protože chce člověk morčákovi udělat radost, pelíšky, které mají obzvláště rády březí samičky, dokrmovací směsi a podobně.
Samozřejmě je rozdíl, když si člověk pořídí mazlíčka domů a když má chovatelskou stanici. U toho mazlíčka se prvotní náklady na zařízení bydlení pohybují kolem 1 000 Kč a pak je to vlastně už jenom měsíční konzumace. ;-) A málem jsem zapomněl na cenu samotného morčátka, která se pohybuje od cca 500 Kč do 1 700 Kč.
Pokud by si někdo chtěl skinny morče pořídit, podle čeho všeho by si ho měl vybírat?
První a nejdůležitejší rada je jít za zkušeným chovatelem. Ten určite ochotně poradí a o každém morčátku, které prodává, ví první i poslední a taky vám to řekne. Rozhodně se nemůže stát, že by vám solidní chovatel vědomě prodal nemocné nebo jiným způsobem poškozené morčátko. U takového chovatele pak máte i jistotu, že kdyby se v budoucnu náhodou něco stalo, tak se na něj můžete obrátit a ten vám v rámci svých možností poradí nebo pomůže.
Když ale nebudu řešit detaily, tak si má človek hlavně vybrat skinníka, který se mu líbí a o kterém je přesvědčený, že se o něj bude několik následujících let starat a bude ho mít rád. Morčátko totiž není hračka, kterou můžete odložit, až vás omrzí. A jelikož jsou to velice společenští tvorové, doporučujeme, aby byli morčáci vždy alespoň dva. Pro případné zájemce o skinny morčátka doporučuji přečíst si oficiální stránky chovatelského klubu: www.klubmorcat.cz a informace o morčátkách samozřejmě najdete i na stránkách naší chovatelské stanice Black Beauty: www.black-beauty.cz.